Neden Doğum Günü Kutlarız?

Mart 13, 2018
Mart 13, 2018 morkedi

Neden doğum günü kutlarız? Doğum günü kimine göre önemli kimine göre önemsiz bir gün. Peki nereden çıkmış bu doğum günü kutlama olayı? Tarihte ilk doğum günü kutlaması milattan önce 3000 de Mısır’da yapılmıştır. Kutlamalara yakın çevre, eş, dost hatta kölelerde davet ediliyormuş.

O zamanlar tabi pasta kesmeki mum yakmak olayı yok. Pasta mum olayı daha sonradan geliyor. Doğum günlerinin en sevdiğimiz kısmı pasta ve mumlar, doğum günü kutlama geleneği Mısır’dan Yunanistan’a geçtiğinde başlıyor.

Ay’ın ve avcılığın tanrıçası Artemis için her ayın altıncı günü yeniden doğuşunun şerefine kesilen pastaya Ay ışığını simgeleyen mumların ilavesi yapılıyor. Sanırım söndürme olayıda tamamen pastayı yiyebilmek için ortaya çıkıyor.

Bundan sonra gelenek haline geliyor doğum günü kutlamaları. Ve en havalı doğum gününe geliyoruz. Hıristiyanlıkta her yıl 25 Aralıkta tüilem hıristiyan alemi büyük bir coşku Hz. İsa’nın doğum gününü kutlar. Ayrıca bu güne Noel adı verilir ve Yılbaşı kutlamasından kesinlikle farklıdır.

Müslümanlıkta ise biraz daha farklı kutlanır Hz. Muhammed (sav) doğum günü. Kutlu doğum haftası olarak belirenen hafta miladi takvime göre belirlenir her yıl dualar ile Peygamber efendimizin doğum günü kutlanır. Özellikle gül kokusu ile eşleştiği için bol bol gül dağıtılır. Orta okulu okumuş olduğum Asfa Kolejin’de her yıl pek güzel geçerdi yüzlerce gül dağıtırdık bizde.(Tüm hocalarıma sevgiler&saygılar)

Gelelim bize neden kutluyoruz ve nasıl kutluyoruz? İnsanlar biraz kategorilere ayırıyor sosyal medyadan başlayan partilere kadar giden kategoriler. Sıralama şöyle,

1- Hiç sallamadıklarımız.

2- Nezaketen sallayıp Facebook duvarına yazdıklarımız.

3- Biraz daha önem verdiğimiz Faceboktan mesaj attığımız.

4- Telefon numarasına sahip olacak kadar samimi olup ama arayacak kadar samimi olmadıklarımız (Whatsapp mesajı atılır).

5- Telefonla arayıp iki dk. muhabbet edip doğum günü kutladıklarımız.

6- Tüm o bet sesismize rağmen bağıra bağıra İyiki doğdun dediklerimiz.

7- Çok değer verdiğimizden, hiç bir aracı kullanmadan direk gidip öperek sarılarak kutladıklarımız.

Ve son olarak birde çok sevip yanında olamadıklarımız var. İşte onlar içinde oturup doğum günü tarihçesi ile ilgili araştırma yapıp üzerine birde blog yazısı yazanlar var. Gecenin köründe arayıp özellikle ilk kutlayan olmak için 23:55 ten 00:15 e kadar telefonunu meşgul edip dakikalarca kutlama yapanlarda olabilir tabi. İşte onlar doğum günü sahibinden bile daha çok mutludur çünkü doğan kişi hayatlarını güzelleştirmiştir ve bu yüzden en çok onlar mutludur. Uzakta bile olsa kendi içinde kutlamasını yapar hatta kek yapmayı bile düşünür olsun ”Onun yerine ben üfler dilek tutarım” der. Her zaman bilir şimdi değil ama bir sonrakine beraber kutlayacaklardır.

Doğum günün kutlu, mutlu olsun! Ömrün bana getirdiğin huzur ve neşe ile dolsun

, , , , , , , , ,

MORKEDİ İLETİŞİM

Daha fazla bilgi için iletişime geçiniz.