Baby shower

Mart 13, 2018
Mart 13, 2018 morkedi

Baby shower herkesin dilinde. Hazırsan aklındaki deli soruları yanıtlıyoruz. Baby shower; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına maddi manevi destek olmak olan bir organizasyondur. Evet, en resmi açıklamasıyla budur. Ama neden bizim kendi bebek adetlerimiz varken yurt dışındaki bir uygulamayı kendimize aldık? Çünkü zaman, yaşam koşullarımız, alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız değişiyor. Türkiye’de yeni bebek sahibi olmak üzere olan çiftler, eskiye göre çok daha farklı bir yaşam tarzı sürdürüyorlar.

Eskiden evli çiftler; aileleriyle aynı evde veya apartmanlarda oturur, akrabaları yakınlarda yaşar ve mahalle ilişkileri kuvvetli bir yaşam tarzı sürerlerdi. Ama artık ailelerimizden, akrabalarımızdan uzakta, farklı şehirlerde, hatta belki farklı ülkelerde yaşıyoruz.

Bebeğin doğumundan sonra bebek görmeye gelen ziyaretçilerle sürekli kalabalık olan bir evden ziyade; zaten uykusuz ve yorgun olacağımız süreçte eşimiz ve bebeğimizle sükunet içinde kalabilmeyi istiyoruz. Bu nedenle; kendi adetlerimizle yurt dışındaki baby shower fikirlerini harmanlayıp, ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılayan yeni adetler yaratmamızda hiçbir sorun yok.

Baby shower temelde iki nedenden ötürü yapılır. Birincisi; doğuma haftalar kala anne adayının stresi bir hayli artmış oluyor. O yüzden ‘’Aman canım bunlar da hep Batı özentisi.’’ diyenlere hiç kulak asma. Niyeti bu kadar iyi bir parti düzenlemek, anne adayına verebileceğin en güzel hediye. Sonuçta bir baby shower’ın kırk yıl hatrı vardır.

Baby shower’ı kim düzenler?

Orijinalinde partiyi annenin en yakın arkadaşı veya kardeşi düzenler. Ama bizde anneler daha çok partiyi ya kendileri ya da en yakın arkadaşıyla beraber organize etmeyi seçiyorlar. Buradaki organizasyonunu yapacak kişiyi düğündeki nedime gibi düşünebilirsin. Yani, gelin veya anne adayı için hayatta sürekli işleri kolaylaştıran kişi! Ama dediğimiz gibi annelerin çoğu baby shower partilerini kendileri yapmayı da tercih edebiliyor.

Baby shower nasıl yapılır?

İlk iş partinin tarihine ve mekana karar verip davetli listesini oluşturmak. Gecikmeden davetiyeleri göndermelisin ki insanların işlerini ayarlayıp hediyelerini alacak vakti olsun. Ondan sonra bir organizasyon firmasıyla anlaşarak işin büyük kısmıyla onların ilgilenmesini sağlayabilirsin. “Evet, bu maratona hazırım, göster bana o işleri!” diyorsan seni 11 Adımda Nasıl Yapılır yazımıza alalım.

Baby shower ne zaman yapılır?

Genellikle doğuma 1-2 ay kala yapılıyor ama bunun için belirli bir kural yok. Annenin kendini nasıl hissettiği önceliktir. Ama partinin olacağı tarihe karar verirken o güne anne adayının herhangi bir doktor randevusu olmadığından emin ol. Tabii organizasyonunun hazırlık süreci için de kendine yeterli süreyi tanımalısın.

Baby shower nerede yapılır?

Evinde veya bir çocuk partisi mekanında düzenleyebilirsin. Ev ortamı çok sıcak bir hava yakalanmasına imkan tanısa da parti bitimindeki temizlik işi biraz yorucu olabilir. Eğer geniş, bahçeli bir evde yaşıyorsan ve evde işlerini kolaylaştıracak bir yardımcın varsa rahatlıkla ev partisini düşünebilirsin.

Baby shower partisine çocuklar ve erkekler çağrılır mı?

Amaçlardan biri doğumu yaklaşan anne adayına destek olmak olduğu için daha çok kadın kadına organize edilen bir partidir. Daha önce doğum yapmış olan anneler tecrübelerini anne adayına aktarır, aklına takılan soruları cevaplarlar. Ama ‘’Bebek ikimizin bebeği, sorumluluğu da ikimizin sorumluluğu.’’ diye düşünen çiftler arttıkça, babaları da görmeye başlıyoruz.

Çocuklu bir parti olup olmayacağı da yine tamamen anne adayının isteğine bağlıdır. Parti evde olacaksa ve bir de çocuklar için yer yoksa anne, davetiyesinde çocuksuz bir parti istediğini kibarca belirtebilir.

 

, , , , , ,

MORKEDİ İLETİŞİM

Daha fazla bilgi için iletişime geçiniz.